Stomatologia estetyczna

Tym z Państwa, którzy pragną trwale i atrakcyjnie odmienić wygląd zębów o niezadowalających kształtach lub kolorach, w naszym centrum medycznym możemy zaproponować wykonanie licówek porcelanowych. Te niezmiernie cienkie płatki porcelany, o grubości jedynie 0,30 - 0,7 mm, mocujemy na przednich czyli licowych (wargowych i policzkowych) powierzchniach np. zębów o nieprawidłowej budowie, bardzo startych, przez to krótszych, z ubytkami brzegów lub kątów siecznych, z niedorozwojami szkliwa i zębiny. Z ich pomocą poprawiamy również wygląd zębów z trudno usuwalnymi przebarwieniami i zębów cofniętych w łuku oraz zmniejszamy „przerwy” między zębami przednimi (diastemy i tremy międzyzębowe). Dlaczego w powyższych przypadkach sprawdzają się akurat licówki ceramiczne? Ponieważ dzięki porcelanie zyskujemy: znaczną wytrzymałość mechaniczną - zapewniającą trwałość kształtu, gładkość - pozwalającą zachować niezmienioną barwę, a także doskonałą przezierność i załamanie światła odpowiadające szkliwu zęba, które upodabniają wygląd uzupełnień do wyglądu naturalnych tkanek. Natomiast nieznacznej grubości licówek i pokrywaniu nimi jedynie przednich powierzchni zębów, zawdzięczamy bardzo oszczędne szlifowanie tkanek, w dodatku tylko powierzchni, na której są cementowane, a nie, jak w przypadku koron protetycznych, preparowanie wszystkich powierzchni zęba. Choć te estetyczne, stałe uzupełnienia protetyczne cieszą się coraz większym uznaniem, nie zawsze i nie u każdej zainteresowanej nimi osoby będą możliwe do zastosowania (np. zgryz urazowy: nawykowe zgrzytanie lub zaciskanie zębów, obgryzanie paznokci albo ołówków; niektóre wady zgryzu, zęby martwe lub z dużymi zniszczeniami tkanek twardych). Dla osób, u których zmianie ulec ma kształt lub wielkość zębów, najpierw przygotowujemy prowizoryczne licówki wstępne. Dzięki nim, przez 1-2 tygodnie mają państwo możliwość obserwowania i oswajania się z ich wyglądem i funkcjonalnością w codziennych sytuacjach. Jeżeli spełniają one pokładane oczekiwania, lekarz przystępuje do szlifowania zęba lub zębów, które mają zostać pokryte licówkami, a po pobraniu wycisków, zabezpiecza je licówkami tymczasowymi. Technik dentystyczny wykonuje uzupełnienia ostateczne, uwzględniając życzenia pacjenta i wskazania lekarza, także w zakresie kształtu i barwy, które powinny korelować z cerą, płcią i wiekiem osoby, dla której są wykonywane. Jeżeli poprawność wykonania licówek ostatecznych satysfakcjonuje lekarza i pacjenta, są one cementowane na zębach i cieszą swymi walorami posiadacza tych uzupełnień przez wiele lat.
 

Wybielanie zębów

W obecnych czasach nie tylko mało kto jeszcze nie słyszał o wybielaniu zębów, ale i nie sięgał po takie preparaty wybielające, jak choćby pasty do zębów, paski albo sztyfty itd. Jednak używanie tychże nie zawsze wystarczy, by wpłynąć na estetykę uzębienia w zadawalającym stopniu. W takich przypadkach pomocne może okazać się skorzystanie z fachowej porady i profesjonalnych zabiegów.

W naszym centrum medycznym w zakresie stomatologii estetycznej, oferujemy między innymi wybielanie zębów przebarwionych na skutek działania różnych czynników. Stosowane przez nas metody są skuteczne oraz w pełni bezpieczne. Zanim jednak lekarz zdecyduje i zaproponuje sposób mający przyczynić się do uzyskania estetyczniejszego i atrakcyjniejszego wyglądu zębów, ocenia charakter i intensywność przebarwień zęba lub zębów. Od tego zależy wybór optymalnego sposobu postępowania, którym nie zawsze będzie zabieg wybielania. Niektóre bowiem rodzaje przebarwień nie wymagają jego zastosowania, inne zaś mu się nie poddają. . Niekiedy zmieniona barwa szkliwa lub zębiny, prócz rozjaśnienia możliwego do osiągnięcia dzięki wybielaniu, wymagać będzie pokrycia koron zębów estetycznymi uzupełnieniami protetycznymi (np licówkami albo koronami ceramicznymi). Procedurę rozpoczynamy od usunięcia kamienia oraz niezmineralizowanych osadów, bowiem w pewnym stopniu wpływają one na niekorzystny kolor uzębienia. Dzięki scalingowi i piaskowaniu, pozbywając się przebarwień powierzchniowych, rozjaśniamy barwę zębów. Lecz jeżeli obecne są także barwniki i osady, które wniknęły głębiej w tkanki zęba, to tym sposobem nie zdołamy ich wyeliminować. Wówczas konieczne jest wybielanie. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy zabezpieczyć wszelkie ubytki próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia, aby używany preparat nie podrażnił miazgi zębów. Również dziąsła pacjenta wymagają ochrony Przed jego działaniem. Dlatego lekarz pokrywa je żelem silikonowym. Dopiero po takich przygotowaniach preparat wybielający może zostać zaaplikowany na zęby. . Zabieg trwa kilkadziesiąt min.

Naszym pacjentom proponujemy również domowe wybielanie metodą nakładkową. Nosi ona nazwę nakładkowej, gdyż żel służący wybielaniu, podawany jest do silikonowej nakładki (szyny) nazębnej. Nakładki, na podstawie wycisków pobranych przez lekarza, wykonywane są przez technika dentystycznego oddzielnie na każdy z łuków zębowych. Na kolejnej wizycie w naszym centrum medycznym Lekarz dostosowuje je tak, by były wygodne i zapewniały bezpieczeństwo użytkowania. Następnie skorygowane nakładki wraz z żelem wybielającym przekazywane są pacjentowi do pozagabinetowego stosowania. Domowe zabiegi wybielające powtarzane są kilka albo kilkanaście razy według zaleceń lekarza.

W przypadku obu proponowanych przez nas metod wybielania, może zdarzyć się przejściowa i niegroźna, lecz nieprzyjemna nadwrażliwość zębów. Wówczas zalecana jest przerwa w wybielaniu nakładkowym.

Stosowanymi przez nas metodami, w zależności od typu, stopnia przebarwień i własnego koloru zębów, możemy uzyskać rozjaśnienie barwy o kilka odcieni, nie u każdego w takim samym stopniu. Warto również wiedzieć, iż zęby „świeżo” wybielone są bardziej matowe (efekt odwodnienia) i jaśniejsze, dlatego, aby ocenić faktycznie osiągnięty efekt, należy zaczekać kilka, kilkanaście dni. W trakcie wybielania konieczne jest unikanie napojów i pokarmów barwiących (np. kawy, herbaty, czerwonego wina, buraczków, jagód) oraz nie palenie tytoniu. Osiągnięta barwa utrzymuje się zazwyczaj kilka lat, a chcąc okres ten maksymalnie wydłużyć, warto nie zarzucać stosowania „białej diety” i zaprzestać palenia tytoniu oraz dbać o higienę jamy ustnej. Przydatne jest również, wykonywane co jakiś czas, tzw. wybielanie przypominające oraz używanie odpowiednich past wybielających. Należy również pamiętać, że wybielaniu nie podlegają wypełnienia (plomby) i uzupełnienia protetyczne (korony, licówki itd). Dlatego z ich wymianą należy wstrzymać się do zakończenia procesu wybielania.

W zakresie stomatologii estetycznej w naszym Centrum Medycznym Chłodna oferujemy:

  • wybielanie zębów;

  • licówki kompozytowe i porcelanowe;

  • korony porcelanowe;

  • leczenie ortodontyczne


Serdecznie zapraszamy!
Centrum Medyczne Chłodna
26-600 Radom, ul Chłodna 93
tel. 48 381 75 01

 

Centrum Medyczne Chłodna
26-600 Radom, ul. Chłodna 93
tel. 48 381 75 01

Nasza oferta:

Stomatologia
 -
stomatologia dziecięca
 -
ortodoncja
 -
protetyka
 - periodontologia
 - chirurgia stomatologiczna
 - stomatologia estetyczna
 -
wybielanie zębów
 - stomatologia zachowawcza
   z endodoncją

 - profilaktyka ( zapobieganie
   próchnicy i chorobom przyzębia)

 - laseroterapia
 - leczenie dysfunkcji układu ruchu narządu żucia

Zapraszamy do naszych gabinetów w Radomiu przy ulicy Chłodnej 93 - Zespół Centrum Medycznego "Chłodna"