Profilaktyka stomatologiczna

Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna (zapobieganie próchnicy i chorobom przyzębia)

W naszym centrum medycznym nie tylko leczymy istniejące już schorzenia. Ogromną wagę przywiązujemy do tego, by także zapobiegać ich powstawaniu, opóźnić ich rozwój. Dlatego zachęcamy do nie zaniedbywania i doceniania roli zabiegów profilaktycznych, także profesjonalnych, w zapobieganiu zarówno próchnicy, jak i schorzeniom przyzębia.

Scaling (usuwanie kamienia)

Kiedy na zębach pojawi się kamień - zmineralizowane, twarde, żółte albo brązowe złogi nazębne – nie pozbędziemy się go szczotkując zęby nawet bardzo intensywnie. Wówczas potrzebna jest pomoc stomatologa. W naszym centrum medycznym lekarze i higienistki stomatologiczne usuwają kamień narzędziami ręcznymi i ultradźwiękowymi. W czasie pracy ultradźwiękami, końcówka scalera przykładana do powierzchni zęba i intensywnie chłodzona strumieniem wody, wprawia kamień w drgania i powoduje jego rozpad. Nowoczesny scaler ultradźwiękowy z którego korzystamy, pozwala na atraumatyczne i bezbolesne przeprowadzenie takiego zabiegu oraz uzyskanie wyjątkowo gładkich powierzchni zębów.

Na scalingi należy zgłaszać się regularnie, najlepiej co pół roku, żeby systematycznie eliminować nowo powstające złogi kamienia. Jest to istotne dla zdrowia naszych zębów i tkanek je otaczających (przyzębie brzeżne), gdyż życie z kamieniem stwarza niebezpieczeństwo powstania ubytków próchnicowych, zapaleń dziąseł, ich recesji itd . Ma również negatywny wpływ na świeżość oddechu i estetykę uzębienia.

Po usunięciu kamienia, warto pomyśleć o piaskowaniu i polerowaniu zębów. W czasie piaskowania, oczyszczanie zębów z niezmineralizowanych osadów i niektórych przebarwień, następuje dzięki proszkowi (piaskowi), który wydobywa się pod ciśnieniem z dyszy urządzenia skierowanej na korony zębów. Taki zabieg wykonywany Przy użyciu przez nas piaskarki air –flow, eliminuje niebezpieczeństwo zarysowania powierzchni zębów, nie wymaga dodatkowo korzystania z narzędzi ręcznych, zaś procesowi oczyszczania i polerowania nie towarzyszą nieprzyjemne, męczące czy irytujące odgłosy. Prosimy pamiętać, że nie usuniemy w ten sposób kamienia, ale pozbędziemy się przebarwień np. po papierosach, kawie, herbacie, zaś na wypolerowanych gładkich powierzchniach zębów trudniej osadzać się będą kolejne osady.


Fluoryzacja kontaktowa/lakierowanie

A kiedy powierzchnie zębów są już czyste i gładkie, warto pomyśleć o fluoryzacji kontaktowej. Przyda się ona i dzieciom, i dorosłym, również wtedy, gdy w domu stosowane są miejscowo związki fluorkowe (np. pasty do zębów, płukanki). Fluor wnikając w szkliwo, wzmacnia jego strukturę, zmniejsza podatność na kwasy wytwarzane przez bakterie próchnicotwórcze, zapobiega i leczy nadwrażliwość zębiny. Kiedy dostępu do powierzchni zębów nie bronią warstwy kamienia, możemy liczyć na sporą skuteczność aplikowanych na ich powierzchnie preparatów. Te używane w naszym gabinecie stomatologicznym mają formę żeli i pianek stosowanych na łyżkach oraz lakierów, którymi powlekamy („malujemy”) wszystkie powierzchnie zębów. Zawartość w nich fluoru, jest większa niż w pastach i płukankach używanych w profilaktyce domowej, dłużej utrzymują się na zębach, długotrwale uwalniając fluor. Dlatego aplikacja ich odbywa się pod nadzorem lekarza, za to tylko 1-2 razy w roku, jedynie w przypadkach szczególnych (np. duża podatność na próchnicę) zapraszamy na nią częściej. Po przeprowadzonej przez nas fluoryzacji, trzeba dać preparatom szansę na jak najdłuższy kontakt z zębami. Nie należy więc jeść , pić, a także płukać ust przynajmniej przez godzinę i tego dnia intensywnie nie szczotkować zębów.

Lakowanie

Choć nazwy brzmią podobnie, to lakowanie jest czymś innym niż lakierowanie. Lakierowanie i lakowanie, to zabiegi profilaktyczne, lecz inne są mechanizmy ich działania przeciwpróchnicowego oraz sposób stosowania preparatów. Po oczyszczeniu zęba z osadów szczoteczką, Lak (żywicę o rzadkiej konsystencji) wprowadzamy w bruzdy „świeżo” wyrzniętych zębów trzonowych, rzadziej przedtrzonowych. Pod wpływem światła lampy stomatologicznej lak twardnieje wypełnia i uszczelnia szczeliny i zagłębienia, których oczyszczanie sprawiało sporo trudności w czasie codziennego mycia zębów. Zablokowane w ten sposób bruzdy przestają być miejscami, w których gromadziły się i zalegały resztki pokarmów, stanowiących substrat dla bakterii wywołujących próchnicę. Niektóre z laków zawierają także fluor, który uwalniany przez dłuższy czas działa przeciwpróchnicowo. Głównie lakujemy zęby u dzieci, ale także pozbawione próchnicy zęby osób dorosłych, najczęściej zęby ósme (zęby mądrości).W zakresie profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej (zapobieganie próchnicy i chorobom przyzębia) w naszym Centrum Medycznym Chłodna oferujemy:

  • okresowe badania kontrolne/przeglądy jamy ustnej,

  • instruktaż higieny,

  • scaling (usuwanie kamienia),

  • piaskowanie zębów,

  • fluoryzacja kontaktowa/lakierowanie zębów mlecznych i stałych,

  • lakowanie zębów.


Serdecznie zapraszamy!
Centrum Medyczne Chłodna
26-600 Radom, ul Chłodna 93
tel. 48 381 75 01
 

Centrum Medyczne Chłodna
26-600 Radom, ul. Chłodna 93
tel. 48 381 75 01

Nasza oferta:

Stomatologia
 -
stomatologia dziecięca
 -
ortodoncja
 -
protetyka
 - periodontologia
 - chirurgia stomatologiczna
 - stomatologia estetyczna
 -
wybielanie zębów
 - stomatologia zachowawcza
   z endodoncją

 - profilaktyka ( zapobieganie
   próchnicy i chorobom przyzębia)

 - laseroterapia
 - leczenie dysfunkcji układu ruchu narządu żucia

Zapraszamy do naszych gabinetów w Radomiu przy ulicy Chłodnej 93 - Zespół Centrum Medycznego "Chłodna"