Chirurgia stomatologiczna

Obecne możliwości stomatologii zachowawczej, w tym endodoncji, pozwalają nam uchronić przed ekstrakcjami (usunięciem) wiele bardzo zniszczonych zębów – wiele, lecz wciąż nie wszystkie. Nadal, pomimo starań lekarza i pragnień pacjenta, nie każdy ząb jesteśmy w stanie ratować metodami zachowawczymi i protetycznymi. Dźwignie i kleszcze stomatologiczne nie wyszły z użycia np. w przypadkach zębów z bardzo zaawansowanymi stanami chorobowymi tkanek zęba, tkanek okołowierzchołkowych, znacznymi zniszczeniami pourazowymi lub dużym ryzykiem powikłań terapii zachowawczej. Zęby usuwamy również, jeśli ekstrakcje mają wspierać leczenie ortodontyczne lub periodontologiczne. Niekiedy, po przeleczeniu endodontycznym zęba wielokorzeniowego, nie usuwamy go w całości. Wystarcza usunąć jedynie jeden z jego korzeni (radektomia) albo połowę korony wraz z korzeniem (hemisekcja). Zaś na pozostałej części zęba, o ile zapewnia ona odpowiednią stabilizację, wykonujemy uzupełnienie protetyczne.

W naszym centrum medycznym dbamy, by wszystkie te zabiegi były dla Państwa jak najmniej obciążające i dokuczliwe nie tylko dzięki stosowaniu odpowiednich środków i metod znieczulania. Zaś w razie potrzeby oceny sytuacji na podstawie badania radiologicznego, w naszym centrum medycznym mamy możliwość wykonania zdjęć rentgenowskich.

Po usunięciu zęba lekarz kontroluje stan zębodołu, czasami wprowadza do niego leki lub zszywa brzegi rany. Zaopatruje ranę poekstrakcyjną sterylnym tamponem, który należy zagryźć i po około 30 min. po jego założeniu usunąć z ust. Nie należy jeść i pić przez 2 godziny po zabiegu, zaś przez cały dzień trzeba unikać dań i napojów gorących oraz alkoholu. Osoby palące tytoń powinny zrezygnować z tego przez 24 godziny. Po ekstrakcji nie należy płukać jamy ustnej, nawet preparatami/antyseptykami do tego przeznaczonymi, aby nie doprowadzić do wypłukania tworzącego się w zębodole skrzepu. Nie zaleca się nagrzewania okolicy poekstrakcyjnej, np. spania leżąc na policzku po stronie usuniętego zęba. Powinien zostać ograniczany wysiłek fizyczny.

Natomiast, gdy minie działanie środków znieczulających, przydatne będą zimne, suche okłady na policzek, stosowane po jego natłuszczeniu. W przypadku pojawienia się bólu, można zażyć, o ile nie ma przeciwwskazań, lek przeciwbólowy (np. paracetamol, pyralgina) ale nie zawierający kwasu salicylowego (np. nie polopiryna, aspiryna).

Jeżeli po usunięciu zęba zostały założone szwy, na ich usunięcie zapraszamy w terminie wyznaczonym przez lekarza, najczęściej po 7 dniach.

Natomiast w przypadkach, w których krwawienie po usunięciu tamponu nie będzie ustępowało, ból będzie długotrwały lub bardzo silny, pojawi się nieprzyjemny zapach z ust, wysoka temperatura ciała lub będzie utrzymywał się znaczny obrzęk tkanek, prosimy zgłosić się do lekarza niezwłocznie.


W zakresie chirurgii stomatologicznej w naszym Centrum Medycznym Chłodna oferujemy:

  • usuwanie zębów mlecznych i stałych;

  • usuwanie jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego z pozostawieniem korony i pozostałych korzeni (radektomia);

  • usuwanie połowy korony zęba wielokorzeniowego i jednego z korzeni (hemisekcja);

  • szycie rany poekstrakcyjnej;

  • leczenie suchego zębodołu po ekstrakcji;

  •  nacinanie i drenaż ropni zębopochodnych


Serdecznie zapraszamy!
Centrum Medyczne Chłodna
26-600 Radom, ul Chłodna 93
tel. 48 381 75 01

 

Centrum Medyczne Chłodna
26-600 Radom, ul. Chłodna 93
tel. 48 381 75 01

Nasza oferta:

Stomatologia
 -
stomatologia dziecięca
 -
ortodoncja
 -
protetyka
 - periodontologia
 - chirurgia stomatologiczna
 - stomatologia estetyczna
 -
wybielanie zębów
 - stomatologia zachowawcza
   z endodoncją

 - profilaktyka ( zapobieganie
   próchnicy i chorobom przyzębia)

 - laseroterapia
 - leczenie dysfunkcji układu ruchu narządu żucia

Zapraszamy do naszych gabinetów w Radomiu przy ulicy Chłodnej 83 - Zespół Centrum Medycznego "Chłodna"